Race 02 - M 50-89 & W 60-74 HWT

Pstn Erg Name Affiliation Age Result - time Category
1 A11 Andy Ripley Tideway Scullers Sch 56 06:23.0 Mens 55-59
2 A4 Paul Langguth UTRC 51 06:25.7 Mens 50-54
3 A1 Martyn Low Mad Team IRC 54 06:30.2 Mens 50-54
 
4 A7 Alex Brown Old Wrecks IRC 53 06:35.2 Mens 50-54
5 A12 Peter Summers Pengwern BC 55 06:45.2 Mens 55-59
6 A2 George King Midlothian IRC 52 06:46.1 Mens 50-54
7 C5 Ed Condry Canterbury Harriers 51 06:47.4 Mens 50-54
8 C1 Mike James Rex BC 51 06:47.6 Mens 50-54
9 A19 Olaf Ellefsen Fleet Feet Triathletes 60 06:48.2 Mens 60-64
10 C4 James Nangle HM Prison Service 54 06:49.3 Mens 50-54
11 C3 Mark Gritten Wellington SC 52 06:52.0 Mens 50-54
12 A13 Graham Spittle Weybridge RC 56 06:54.2 Mens 55-59
13 A6 Pete Cox BJ's Gym Scarborough 52 06:55.1 Mens 50-54
14 D15 Christopher Tuckett Cholsey 56 06:56.1 Mens 55-59
14 C10 Andrew Parker Warrington 51 06:56.1 Mens 50-54
16 C11 Layton James Broxbourne RC 53 06:56.8 Mens 50-54
17 E1 Marcus Sherwood Chariots 2 59 06:56.9 Mens 55-59
18 C2 Jeffrey Leigh Fitness First Dunstable 50 06:57.4 Mens 50-54
19 A17 Seppo Peltola Finnrowing 61 06:57.6 Mens 60-64
20 C9 David Oddy Huntingdon 50 06:58.0 Mens 50-54
21 A14 Jeff Todd Kelmscott Cardio Club 55 07:03.8 Mens 55-59
22 A5 Roy Brook Oarsome Team IRC 53 07:05.7 Mens 50-54
23 C8 Stephen Rennie Pershore 50 07:07.0 Mens 50-54
24 A16 Stuart Wharton Nottingham BC 62 07:08.4 Mens 60-64
24 D12 Phillip Dempster Lewes Leisure Ctr 59 07:08.4 Mens 55-59
26 D1 Ian Bateman Axminster 50 07:09.3 Mens 50-54
27 E13 Rob Bannon Jedburgh 61 07:09.7 Mens 60-64
28 E2 Stewart Buchanan Uni of Central England 59 07:10.3 Mens 55-59
29 B4 Peter Norman Ludlow 65 07:10.5 Mens 65-69
30 D5 Ken Blaze Lakeside F Ctr 54 07:11.0 Mens 50-54
30 D17 David Toseland Alcester Grammar Sch 56 07:11.0 Mens 55-59
32 D19 Dave Cowell Alcester Grammar Sch 56 07:11.7 Mens 55-59
33 C12 Terry Aston Old Wrecks IRC 52 07:12.1 Mens 50-54
34 D4 Geoff Chapman Wimbledon Rackets and Fitness Club 50 07:12.3 Mens 50-54
35 D13 Ian Smith City of Oxford RC 56 07:12.5 Mens 55-59
36 B3 Jimmy Wright Greenwich L Ctr 67 07:14.1 Mens 65-69
37 D2 Barry Holmes Scunthorpe L Ctr 54 07:17.0 Mens 50-54
38 C15 Jon Braniff Wyndley L Ctr 51 07:17.1 Mens 50-54
39 A18 Brian Holmes Burton Leander 64 07:17.5 Mens 60-64
40 D14 Paul Gooder Hollingworth Lake RC 57 07:18.0 Mens 55-59
41 C18 Paul Midwinter Corinthian Casuals 53 07:19.7 Mens 50-54
41 E3 Stephen Gibbs Coventry 55 07:19.7 Mens 55-59
43 D20 John Grocock The Fields 56 07:21.3 Mens 55-59
44 B6 Brian Lancaster TRAX Health & Fitness 67 07:23.2 Mens 65-69
45 A9 Richard Stannard Welland Valley Cycling Club 56 07:23.7 Mens 55-59
46 B12 Bill Payne Nottingham BC 71 07:24.9 Mens 70-74
47 E11 Stephen Edmondson Tewkesbury 56 07:25.0 Mens 55-59
48 D10 Keiron O'Loughlin Royce's Gym - 07:25.4 Mens 50-54
49 D18 Bob Pace Unique Fitness 58 07:25.6 Mens 55-59
50 E16 Roger Stainford Durham ARC 60 07:26.4 Mens 60-64
51 D6 Ian Wilson Nottingham 53 07:26.8 Mens 50-54
52 C17 Charlie Beaumont Maidstone Invicta RC 50 07:28.4 Mens 50-54
53 A20 Robin Phillips Bookers 127 60 07:30.7 Mens 60-64
54 E5 Dave Dufrane Eastbourne RC 58 07:33.9 Mens 55-59
55 A15 John Gibbins Banana Gym Grimsby 60 07:34.5 Mens 60-64
56 E12 Angus MacKinnon-Little Super Moose IRC 56 07:35.0 Mens 55-59
57 E4 Philip Horwood Bodimend, Pwllheli 56 07:36.5 Mens 55-59
58 E15 Tommy Gee Old Wrecks IRC 61 07:37.4 Mens 60-64
59 D9 Simon Mollett Richmond 50 07:38.3 Mens 50-54
59 E17 Denis Dugwell London 61 07:38.3 Mens 60-64
61 E9 John Browne Armley Sp Ctr 59 07:39.0 Mens 55-59
62 B2 John Whyte Ireland 65 07:41.7 Mens 65-69
63 F1 Charles Mays Bull Pen - 07:46.6 Guest
63 D8 Richard Ashford David Lloyd, Cranmore 53 07:46.6 Mens 50-54
65 B11 John Powell Ancholm L Ctr 71 07:47.8 Mens 70-74
66 E6 Martin Brodie Watford 55 07:48.8 Mens 55-59
67 E10 Don Skelton Stroud 57 07:49.3 Mens 55-59
68 B13 Michael Collier Nott'm & Union RC 74 07:54.6 Mens 70-74
69 B7 George Burne Woldingham 69 07:55.7 Mens 65-69
70 E14 Leslie Freeman Woking 64 08:05.7 Mens 60-64
71 E19 Eddie English Caldicot L Ctr 62 08:20.0 Mens 60-64
72 E20 Bernard Redmond caldicot rugby club 66 08:23.8 Mens 65-69
73 B17 Georgina Hamilton Fitness First St. Albans 61 08:26.1 Womens 60-64
74 D11 Trevor Lloyd Lakeside F Ctr 53 08:27.6 Mens 50-54
75 B19 Shelagh Allen Cannons, West Byfleet 66 08:34.0 Womens 65-69
76 B14 Alan Pinchbeck Derby RC 72 08:34.7 Mens 70-74
77 B16 Kathy Cowell Alcester Grammar Sch 62 08:41.1 Womens 60-64
78 C19 Bill Barke Derby RC 80 08:46.0 Mens 80-89
79 B18 Frances Webley Bladerunner 62 09:02.2 Womens 60-64
80 C20 Josephine Timms Stonehouse 70 09:28.6 Womens 70-74
81 B15 Charles Morley Sutton Coldfield 73 09:31.5 Mens 70-74