British Indoor Rowing Championships - Competitors

(21 November 2004)


Num Name Affiliation Age Race Erg Result Performance
1851 Racey - Oliver Lymm High Sch/Warrington RC 13 Race 09 E1 921m -
1852 Radcliffe - Thomas RMA Sandhurst - Race 30 C16 - -
1853 Radnor - Charlie Uni of Surrey BC 18 Race 20 E6 08:33.2 0.794427
1854 Rae - Christopher Windmill Village 24 Race 30 D2 07:42.3 0.798183
1855 Rainbow - James London 29 Race 31 E9 06:45.3 0.849494
1856 Rainer - Phil Chariots 2 40 Race 17 D7 06:57.5 0.874012
1857 Raines - Matthew Uni of Leicester BC 20 Race 21 E16 - -
1858 Rainnie - Ben Big Birds Gym 13 Race 09 D20 950m -
1859 Raitt - Alastair Uni of Bristol 21 Race 22 E3 06:27.1 0.909842
1860 Ralph - David Livingwell Bristol 39 Race 18 D3 06:53.0 0.850121
1861 Ralph - Sarah Livingwell Bristol 37 Race 01 B2 07:45.9 0.893325
1862 Ralston - Helen Rob Roy BC 18 Race 14 B9 07:33.3 0.988087
1863 Ramsey - Louise Maidstone Invicta RC 15 Race 10 B14 1201m -
1864 Ramsey - Natalie Maidstone Invicta RC 17 Race 13 D4 08:13.3 0.823434
1865 Randall - William Clay Coton 26 Race 30 B20 06:46.1 0.908643
1866 Randman - David Trinity Coll BC, Oxford 21 Race 21 B16 06:50.9 0.913118
1867 Randolph - Peter Uni of Bristol 18 Race 14 C7 06:38.2 0.901557
1868 Ratten - Graeme Bray Windsurfing Club 46 Race 16 A3 - -
1869 Rattigan - Vivene London 44 Race 01 E7 08:20.6 0.837595
1870 Raven - Jo Bewdley RC 15 Race 10 A13 1107m -
1871 Raven - Michael Bewdley RC 16 Race 14 E18 07:41.4 0.828565
1872 Ray - Steve Bath Uni 19 Race 22 F6 06:37.7 0.885592
1873 Rayner - Jenny Bexhill RC 15 Race 12 D19 09:23.1 0.768780
1874 Raynor - Hazel Nottingham Schs RA 14 Race 08 D7 930m -
1875 Read - Cathryn Wycliffe Sculling Ctr 12 Race 06 D20 622m -
1876 Read - Chris The Windsor Boys' Sch 16 Race 12 D7 07:47.6 0.810736
1877 Read - Rob Uni of Bristol BC 19 Race 21 B13 06:51.6 0.911565
1878 Redding - Katrina Uni of Bristol BC 20 Race 20 D19 08:13.4 0.826307
1879 Redmond - Bernard caldicot rugby club 66 Race 02 E20 08:23.8 0.844978
1880 Redmond - Robert Taff Attack 43 Race 17 E8 07:03.6 0.861426
1881 Redwood-Brown - Athalie Reading Uni/Reading RC 24 Race 20 B13 08:01.1 0.888381
1882 Reed - Colin Harpers Gym 45 Race 03 C3 06:53.6 0.961799
1883 Reed - Peter OUBC 23 Race 22 A14 05:57.3 0.985726
1884 Rees - Alan BJ's Gym Scarborough 40 Race 17 C14 06:58.7 0.871507
1885 Rees - Phil Cheney Oxford Oarsomes 32 Race 15 C18 07:22.0 0.853167
1886 Reeve - Matthew Maidenhead RC 14 Race 11 A2 1455m -
1887 Reeve - Rebecca Maidenhead RC 11 Race 05 C14 471m -
1888 Reichwald - Richard Latymer Sch 14 Race 09 A20 1076m -
1889 Reid - Caroline Framlingham Coll 14 Race 08 B15 1025m -
1890 Reid - Claire Fitness First 55 Race 01 F11 - -
1891 Reid - Ian Dragons 36 Race 15 B7 06:34.6 0.959453
1892 Reilly - Justin Fitness First Luton 32 Race 19 D7 06:59.4 0.844063
1893 Remocker - Ben Fitness First 25 Race 29 E20 - -
1894 Rendell - Tom Marlow RC 17 Race 13 B2 07:06.7 0.895946
1895 Rennie - Scott Imperial Coll BC 20 Race 22 C18 - -
1896 Rennie - Stephen Pershore 50 Race 02 C8 07:07.0 0.875410
1897 Rens - Willem Rob Roy BC 42 Race 17 E20 07:17.8 0.833486
1898 Renshaw - Paul Curlew RC 28 Race 31 E20 06:42.5 0.855404
1899 Reynolds - Clemmie St Catherine's Sch 16 Race 14 C14 10:02.9 0.742909
1900 Reynolds - Maddie Maidenhead RC 14 Race 08 A10 966m -
1901 Reynolds - Thomas Exeter Uni 19 Race 21 E7 - -
1902 Rhodes - Giles Tonys Drunkards 26 Race 30 E15 - -
1903 Rhodes - Neil Fitness Work Systems 47 Race 03 C10 - -
1904 Rhodes - Rob Trentham BC 25 Race 30 D3 07:27.0 0.825503
1905 Riach - Andrew Uni Of Birmingham BC 21 Race 22 A2 06:03.3 0.969447
1906 Ribeiro - Rich Willis Rowing 31 Race 31 B18 06:27.1 0.889434
1907 Richard-Jones - Alun Notts County RA 30 Race 30 A17 06:44.3 0.912689
1908 Richards - Michael Coventry 31 Race 15 C14 07:19.3 0.858411
1909 Richardson - Ed CUBC 24 Race 22 C12 - -
1910 Richardson - Nick Healthland 24 Race 30 F18 - -
1911 Riches - Nicholas Redditch Tri Club 29 Race 31 F13 06:29.2 0.884635
1912 Richie - Jonathan Malmesbury 20 Race 31 C13 06:59.5 0.820739
1913 Riddle - Ben Warwick BC 17 Race 13 F14 - -
1914 Rider - Jon-Luke Nottingham Schs RA 12 Race 06 D11 694m -
1915 Rider - Natasha Nottingham Schs RA 15 Race 12 B18 08:46.5 0.822222
1916 Ridge - Neil Old Wrecks IRC 38 Race 18 A7 06:14.9 0.936516
1917 Riekens - Gesa Grenville Coll RC 16 Race 12 B15 - -
1918 Rigby - Beverley Warwick BC 49 Race 04 C18 08:25.1 0.908731
1919 Riggall - Charles Latymer Sch 14 Race 09 B2 955m -
1920 Rijnveld - Oscar Bull Pen - Race 18 F6 06:43.6 0.853072
1921 Riley - Alison Bewdley 13 Race 06 D15 647m -
1922 Riley - Suzanne Reading RC 23 Race 29 A16 - -
1923 Ripley - Andy Tideway Scullers Sch 56 Race 02 A11 06:23.0 0.995561
1924 Ripley - Bridget Caerfaron 46 Race 01 B16 - -
1925 Ripley - Sian City of Sheffield RC 18 Race 13 A18 07:30.6 0.901465
1926 Rivers - Anne BJ's Gym Scarborough 40 Race 01 D12 07:39.1 0.913309
1927 Rivett - Tom Bedford Modern Sch 14 Race 09 A5 - -
1928 Robb - Thomas Bedford RC 35 Race 18 A3 06:20.3 0.923219
1929 Robbins - Adele Bewdley RC 14 Race 08 D20 796m -
1930 Roberts - Gareth Lakeside F Ctr 32 Race 19 E13 07:22.0 0.800905
1931 Roberts - James Macc 26 Race 31 F5 - -
1932 Roberts - Joe Bexhill RC 17 Race 13 D20 07:35.1 0.840035
1933 Roberts - Jonathan Horizon 26 Race 31 F1 06:47.9 0.844079
1934 Roberts - Mark Uni of Bristol BC 19 Race 22 C14 06:23.3 0.918863
1935 Roberts - Michael The Kings Sch Chester 17 Race 14 C2 - -
1936 Roberts - Paul Mr Personal Training 25 Race 31 C2 06:33.5 0.874968
1937 Roberts - Peter Wirral 34 Race 19 B16 - -
1938 Roberts - Stewart Bishop's Stortford 41 Race 17 C17 - -
1939 Robertson - Dave Watson Wyatt LLP (Leeds) 42 Race 17 E11 07:19.2 0.830829
1940 Robeson - Dominic The Windsor Boys' Sch 15 Race 11 D10 1365m -
1941 Robin - Matthew Uni of Bristol BC 21 Race 22 F1 06:39.3 0.882044
1942 Robinson - Abbi King's Norton Girls' Sch 12 Race 06 E7 580m -
1943 Robinson - Louise Uni Coll Chester 19 Race 20 C16 09:02.6 0.787689
1944 Robinson - Meurice Mr Personal Training 27 Race 30 B19 06:59.1 0.880458
1945 Robinson - Mike Wrekin Rowers 45 Race 16 B19 06:57.0 0.885132
1946 Robinson - Mike Pangbourne Coll BC 16 Race 12 D5 - -
1947 Robson - Stephen Furnivall Sculling Club 39 Race 15 B6 06:36.6 0.954614
1948 Robst - Tom Uni of York BC 22 Race 31 E3 06:52.9 0.833858
1949 Rock - Hayley King's Norton Girls' Sch 15 Race 12 D20 09:59.5 0.722102
1950 Rockliff - Nick Team Oarsome IRC 47 Race 16 A12 06:21.1 0.968512
1951 Rockliffe - Ian Boars Head BC 23 Race 30 B10 06:33.1 0.938693
1952 Rodger - George Cheney Oxford Oarsomes 11 Race 05 D13 447m -
1953 Rodger - Matthew Hertford Coll BC (Ox. Uni) 26 Race 21 A7 06:43.7 0.929403
1954 Rogal - Billy Tideway Scullers Sch 14 Race 11 E2 1321m -
1955 Rogers - Cathy Old Wrecks IRC 40 Race 04 A12 07:35.2 0.958480
1956 Rogers - Henry Twickenham RC 69 Race 02 B8 - -
1957 Rolo - Jack Latymer Sch 14 Race 09 D13 917m -
1958 Romanenko - Leonid Latymer Sch 17 Race 14 D10 - -
1959 Romoli - Emanuele Prosport 47 Race 03 A7 06:42.3 0.988814
1960 Romp - David King's Norton Boys' Sch 14 Race 11 B20 1371m -
1961 Ronaldson - Craig Loughborough Students RC 21 Race 21 E19 06:43.4 0.873079
1962 Roome - Marjorie DTI Sports Centre 53 Race 01 A11 07:55.5 0.899685
1963 Rosling - Chris Woking 42 Race 16 D8 07:16.6 0.835776
1964 Ross - Lethaniel Hamstead Hall Sch 13 Race 09 E10 - -
1965 Rothwell - Peter Bedford 40 Race 15 E9 07:06.8 0.895267
1966 Roughton - Ian Alpine H Club 47 Race 16 A16 06:48.4 0.903771
1967 Round - Jacqui St Neots RC 17 Race 13 A9 07:20.9 0.921297
1968 Rowan - Kristian Uni Coll Chester 22 Race 21 F1 - -
1969 Rowbotham - Steve Molesey BC - Race 31 A9 - -
1970 Rowe - Anthony Tonys Drunkards 41 Race 17 D15 - -
1971 Rowe - Ben Southampton Coalporters ARC 14 Race 10 E19 1012m -
1972 Rowe - Lauren Lymm High Sch/Warrington RC 13 Race 06 A19 707m -
1973 Rowland - Ivan Kettering 41 Race 16 E19 08:06.2 0.750514
1974 Rozman - Hanika Star Club 16 Race 14 B4 08:12.4 0.909626
1975 Rozman - Helena Star Club 14 Race 08 B17 941m -
1976 Rudge - Peter CUBC 24 Race 30 D5 - -
1977 Rudling - Michael Millfield 15 Race 12 A15 06:54.6 0.914375
1978 Ruetsch - Alexis Nottingham Uni BC 20 Race 20 C4 - -
1979 Ruffle - David Hook 41 Race 31 D20 06:29.0 0.885090
1980 Russell - Rob Body Basics 30 Race 19 A20 - -
1981 Ruszala - Desmond Livingwell Bristol 54 Race 02 C7 - -
1982 Ruszala - Susan Livingwell Bristol 52 Race 01 A16 - -
1983 Rutherford - Daniel Telford 24 Race 31 B1 06:28.9 0.885318
1984 Ryan - James Europa Pools 71 Race 03 E9 08:32.1 0.847296
1985 Ryder - Lucie Loughborough Students RC 19 Race 20 D14 - -
1986 Ryder - Oliver London 30 Race 19 C10 06:48.6 0.866373